Dlaczego rzeczy, które nam smakują w wielu przypadkach są tak niezdrowe? Tego do końca nie potrafimy wyjaśnić. Niestety jednym z takich produktów jest cukier. Czy można bez niego żyć? Jak się okazuje jest to możliwe! Osoby, które pragną zadbać o swoje zdrowie, a także te cierpiące z powodu cukrzycy, nadwagi, nadciśnienia czy nietolerancji glukozy mogą odetchnąć z ulgą. Oto bowiem na horyzoncie pojawia się stewia.

Z czym to się je?

Stewia to naturalna substancja słodząca. Jest ona pozyskiwana z rośliny o nazwie Stevia rebaudiana. W krajach Ameryki Południowej znana od dawna. W Europie opisana dopiero w XIX wieku. Przez wiele lat uważana była za szkodliwą, mogącą powodować raka oraz bezpłodność. Mity te obalone zostały w 2006 r. przez Światową Organizację Zdrowia. W Polsce stewia, jako środek spożywczy, została dopuszczona do obrotu pod koniec 2011 roku.

Skąd ta słodycz?

Stewia jest uważana za idealną alternatywę dla cukru. Liście tej rośliny są od niego nawet 40 razy słodsze. Ale to jeszcze nie wszystko. Z liści wytwarzany jest proszek, który jest 300 razy słodszy od cukru. Tak więc niecałe 4 g wyciągu ze stewii ma silniejsze działanie od…1 kg cukru!

Zdrowsza od cukru

Dlaczego stewia wpłynie o wiele bardziej korzystnie na nasz organizm niż tradycyjny cukier? Tak naprawdę jej zalety moglibyśmy wymieniać bez końca.

Zawarta w rafinowanym cukrze sacharoza to olbrzymia dawka kalorii. A kalorie oznaczają niechybne przybieranie na wadze. Tymczasem słodzik stewia nie zawiera ani jednej kalorii. Możemy zatem używać go bez żadnego ryzyka.

Wiele osób jest wprost uzależnionych od słodyczy. Im więcej ich jemy, tym bardziej mamy na nie ochotę. Problemu nie rozwiązują nawet słodziki. Stewia idealnie sprawdzi się w tym przypadku ponieważ hamuje łaknienie.

Stewia jest doskonałym rozwiązaniem dla cukrzyków. Tradycyjny cukier jest szkodliwy dla osób cierpiących na tą chorobę. Ma on bardzo wysoką (nawet 99%) zawartość węglowodanów. Wartość indeksu glikemicznego cukru wynosi 80! W przypadku cukrzyków poziom IG w pożywieniu nie może przekraczać wartości 50! Stewia tymczasem ma indeks glikemiczny na poziomie 0. Pozwala zatem w pełni kontrolować poziom cukru we krwi. Bez stosowania specjalnych ograniczeń w menu.

Warto podkreślić, że stewia ma też bardzo dobry wpływ na ciśnienie krwi. Jak pokazują przeprowadzone badania stewia w proszku jest idealnym środkiem obniżającym lekkie i średnie nadciśnienie. Co istotne, w przypadku osób z prawidłowym ciśnieniem, spożywanie rośliny nie wpływa na jego obniżenie.

Wśród zalet wyciągu ze stewii możemy wymienić właściwości dezynfekujące i bakteriobójcze. Z tego powodu jest ona powszechnie stosowana do produkcji pasty do zębów.

Zastosowanie

Jak wykorzystywana jest stewia? Przede wszystkim jako słodzik. Jest także doskonałym środkiem antyseptycznym, używanym w medycynie oraz kosmetyce. Świeże liście rośliny mogą być dodawane do sałatek. Idealnym dodatkiem do napojów są z kolei suszone, sproszkowane liście.

Jak pokazują powyższe przykłady stewia ma bardzo szerokie zastosowanie. Wydaje się być najlepszą alternatywą dla tradycyjnego cukru. Nie zmusza nas do rezygnacji ze „słodkiego”, a jednocześnie jej spożywanie wpływa bardzo pozytywnie na nasz organizm.

stewia porównanie