Zdrowe zamienniki cukru – stewia i ksylitol: Jednym z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie ludzie przechodząc na zdrowy tryb życia jest: a co ze słodkościami? Jak znaleźć zdrowe zamienniki cukru?

Chociaż wszyscy wiemy, że biały cukier szkodzi zdrowiu, zazwyczaj bardzo trudno nam z niego zrezygnować. Jednak wbrew pozorom, zamienienie cukru na coś zdrowszego jest prostsze niż się na pierwszy rzut oka wydaje: wystarczy zapoznać się z takimi pojęciami jak stewia czy ksylitol.

Stewia to roślina pochodząca z Brazylii i Paragwaju. Liście stewii są dużo słodsze od cukru, a w dodatku – bezkaloryczne. Według najnowszych badań potrafi obniżyć ciśnienie czy pomóc w zwiększeniu tolerancji glukozy. Stewia dostępna jest w różnych postaciach: jako proszek, tabletki (czyli słodzik stewia), płyn czy liście. Gdzie kupić stewię? Jako słodzik dostępna jest już w zwykłych marketach. Jej większe ilości albo inne postacie oferuje prawie każdy sklep internetowy ze zdrową żywnością. Ile kosztuje stewia? Cena stewii zaczyna się od ok. 15 zł – tyle standardowo kosztuje stewia w proszku (150 g) albo słodzik, czyli tabletki stewii (500 szt.) Nieco droższe są liście stewii – ok. 14 zł za 100 gram.

Drugim zdrowym zamiennikiem cukru jest ksylitol, o którym mówi się też cukier brzozowy. Jest to bardzo zdrowe zastępstwo białego cukru, ponieważ ksylitol ma kilkanaście razy mniejszy indeks glikemiczny i dwa razy mniej kalorii. Cukier brzozowy świetnie nada się do pieczenia wypieków (oprócz ciast drożdżowych), słodzenia konfitur czy napoi. Co więcej, ksylitol mogą spokojnie stosować diabetycy czy osoby na diecie. Co więcej, cukier z brzozy działa bakteriobójczo (w przeciwieństwie do zwykłego cukru, który sprzyja np. grzybicy) i ma nawet właściwości przeciwpróchnicze. Pomaga też pozbyć się helicobacter pyroli – szkodliwych bakterii jelitowych. No dobrze, ale gdzie kupić cukier brzozowy? Ksylitol dostaniemy w sklepach ze zdrową żywnością – zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych. Cena cukru brzozowego waha się już od 24 – 30 zł za kilogram.

Spróbuj zdrowych słodzików – sprawdź ofertę sklepu ze zdrową żywnością: https://www.fitness-food.pl/10-cukier-i-zamienniki